
Superhrubá mzda
4.12.2020
Výpočet
Superhrubá mzda je součet hrubé mzdy a odvodů zaměstnavatele na sociální ve výši 24,8 % a zdravotní pojištění, které činí 9 %.
Zaměstnanec z této superhrubé mzdy nyní odvádí daň ve výši 15 procent a u příjmů od 139 340 Kč měsíčně platí dále solidární zvýšení daně ve výši 7%.
Historie
- Reforma daní z příjmů a superhrubá mzda přišla v platnost v lednu 2008.
- Změnily se daňové sazby z progresivních v rozsahu 12–32 % na rovnou ve výši 15 %, ale zároveň se změnil základ, ze kterého se daň počítá, právě na superhrubou mzdu.
- Byla považována za dočasné řešení.
- S institutem superhrubé mzdy politici příliš nesouhlasili a brzy se začalo mluvit o jejím zrušení.
- Legislativní návrh o zrušení superhrubé mzdy přišel už v roce 2015, ale nebyl úspěšný
- Nyní Ministerstvo financí ČR připravuje návrh zákona, který ruší tzv. superhrubou mzdu a provádí změnu výpočtu daně z příjmů.
Zrušení superhrubé mzdy
Poslanecká sněmovna schválila daňový balíček na rok 2021, v kterém byl připojen návrh, na zrušení tzv. superhrubé mzdy. Návrh počítá se zavedením sazby daně z příjmů fyzických osob ve výši 15 % počítané z hrubé mzdy. Druhá zvýšená sazba ve výši 23 % nahradí tzv. solidární přirážku. Touto sazbou budou daněny příjmy nad 141 764 Kč měsíčně, což odpovídá 4násobku průměrné hrubé mzdy v roce 2021.
Ekonomické dopady zrušení superhrubé mzdy
+ Při zrušení superhrubé mzdy dojde k daňové úspoře u zaměstnanců. Jedním z cílů této změny má být podpora spotřeby domácností.
- Částku, kterou lidé ušetří díky zrušení superhrubé mzdy, tvoří významnou část příjmů státního rozpočtu a rozpočtů obcí a krajů. Po zrušení superhrubé mzdy by ve veřejných rozpočtech chybělo přibližně osmdesát miliard Kč.
